Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality ZŠ > Planetárium Ostrava

Planetárium OstravaDatum konání:
19.10.2021

V pátek 15. 10. navštívili žáci 6. ročníku Planetárium Ostrava. Prostřednictvím programu „Dobrodružná cesta k planetám“ se blíže seznámili s tělesy Sluneční soustavy, které znali již z hodin zeměpisu. 

Díky projekci v sále planetária se naši žáci vydali na fantastickou cestu vesmírem. Virtuální průlet Sluneční soustavou jim umožnil nahlédnout do zákoutí, která jsou běžným smrtelníkům skryta. Žáci viděli celkové uspořádání Sluneční soustavy, prohlédli si povrch jednotlivých objektů, které se zde nacházejí, a získali další informace týkající se jejich atmosféry, měsíců nebo prstenců. Společně jsme nahlédli do tajů Mléčné dráhy a doletěli až k mrazivému království trpasličí planety Pluto.

Součástí projekce byla také živě moderovaná prohlídka podzimní noční oblohy, kde jsme pozorovali jednotlivá souhvězdí a dozvěděli se také něco z mytologie. Mohli jsme prozkoumat povrch Měsíce pokrytý spoustou kráterů, nahlédli jsme do jiných galaxií a viděli místa, kde se rodí nové hvězdy.

Velké pozornosti dětí se těšily exponáty experimentária umístěné ve všech patrech budovy planetária. Nejvíce je zaujala simulace gravitace na Měsíci, kde si mohli vyzkoušet, jak vysoko by na povrchu Měsíce vyskočili. Pro mnohé bylo zajímavé vidět se v deformujících zrcadlech a sledovat vlastní obraz v infračerveném světle. Zrakům žáků neunikly ani meteority, kterých je zde k vidění spousta, nebo plazmová koule s magickými efekty.

Planetrium_Ostrava