Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality ZŠ > BÁDÁNÍ ČI POČÍTÁNÍ

BÁDÁNÍ ČI POČÍTÁNÍDatum konání:
28.11.2023
Dne 28. 11. 2023 navštívili žáci 9. ročníku Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic. 
Dvě desetičlenné skupiny deváťáků se přesunuly do laboratoře, kde na ně čekal vzdělávací program "Tajemství modré krve", v němž se hned na úvod snažily najít odpověď na otázku: Existuje nějaký živočich, který by měl jinou barvu krve? Poté následovala práce s mikroskopem. Zde porovnávali vzhled lidské a žabí červené krvinky. Následovalo přiřazování českých a latinských názvů k plastovým modelům typů krvinek v lidském těle. Na závěr si vyzkoušeli stanovit diagnózu skutečných pacientů Fakultní nemocnice Ostrava a to pomocí počítání množství jednotlivých typů krvinek. Všem se podařilo odhalit nemoc, která dané pacienty trápila, a možná poslední část vzdělávacího programu zaujala některé deváťáky natolik, že zváží studium na střední škole na pozici laboranta.
Díky vzdělávacímu programu "Šetříme si na dovolenou" se zbývající žáci přeměnili ve čtyřčlennou rodinu, která hledala způsoby, jak ušetřit na vysněnou dovolenou ve Španělsku. Celých dvanáct měsíců se tak potýkali s hospodařením rodiny a snažili se získat dostatek financí na to, aby si pak o prázdninách užili. Do hry vstupovala také náhoda, a tak někteří museli myslet kromě pravidelných finančních výdajů i na ty mimořádné, spojené třeba s návštěvou lékaře nebo poškozením spotřebiče v domácnosti. Ve výhodě pak byly ty rodiny, které si včas uzavřely vhodné pojištění. Velmi atraktivní formou se žáci tímto způsobem seznámili s některými pojmy finanční gramotnosti.
Než pro žáky dorazil autobus, měli dostatek času na prohlídku expozic, zaměřených na životní prostředí, průmysl, přírodu, lidské tělo, vesmír a nově na život s handicapem. 
FOTO ZDE